Mars’taki kayada yüksek oranda organik madde bulundu

NASA’dan yapılan açıklamaya göre Mars yüzeyinde örnekler toplayan Perseverance aracı yaşamla ilişkilendirilebilecek organik moleküller keşfetti. 

Perseverance Mars’ta geçen bir buçuk yıl boyunca çok sayıda örnek analiz etti, delme işlemi gerçekleştirdi ve veri topladı. 

Zamanın çoğunu Jezero Krateri adı verilen eski bir göl yatağını keşfetmekle geçiren aracın birincil görevi, milyarlarca yıl önce var olmuş olabilecek mikrobiyal yaşam belirtilerini bulmaktı. 

Bunun için başlıca konum olarak kabul edilen 45 kilometre genişliğindeki bir alandaki kayalar ve yapıları incelendi.

Perseverance proje bilimcisi Ken Farley, “Bu görev, bugün hayatta olan yaşam türlerini aramak değil. Bunun yerine, Mars ikliminin bugün olduğundan çok farklı olduğu, hayata çok daha elverişli olduğu çok uzak bir geçmişe bakıyoruz.” dedi.

“Wildcat Ridge”, Mars Jezero Krateri’nde yaklaşık 1 metre genişliğinde bir kayanın adı. Bir nehir ile gölün birleşmesiyle oluşan eski bir delta üzerinde olduğu düşünülen bu kaya kum, çamur ve tuzlardan oluşuyor.  

Farley, organik maddelerin böyle tortul bir kayada bulunmuş olmasının önemli olduğunu söyledi.

Perseverance bir numune almadan önce Wildcat Ridge’ın yüzeyinin bir kısmını kazarak toza çevirdi.

NASA’nın basın açıklamasına göre örneklerin analizinde, sülfat minerallerle ilişkili olan bir organik molekül sınıfı tespit edildi. 

Perseverance’ın analizi sadece organik molekülleri göstermekle kalmadı, ekibin bulduğu şey aynı zamanda görev sırasında şimdiye kadarki en büyük organik madde konsantrasyonu. 

Ne anlama geliyor?

Organik moleküller organik maddeleri oluşturuyor. Yaşamın tanımı gereği, canlı organizmalar tarafından üretilen maddelerin önemli bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Ne var ki Perseverance, Mars’ta eski mikrobiyal yaşamın kanıtı varsa bile buna kesin bir cevap vermek için gerekli donanıma sahip değil. 

NASA basın toplantısında Farley, “Gerçek şu ki, başka bir gezegende yaşam olmuş olduğunu kanıtlamak çok zor. Bunun için Mars kayalarını yakından ve Dünya laboratuvarlarında bizzat incelememiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

NASA’nın 2030’da Perseverance örneklerini almak için bir planı var. Her şey yolunda giderse bu örnekler 2033’te Dünya’da gönderilebilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*