Kraliçenin çiçekleri Türkiye’den gidiyor: Talebe yetişemeyen Türk çiçekçiler havayoluna yöneldi

Kralize Elizabeth’in ölümü ile çiçek talebinde adeta ‘patlama’ yaşandı. Bu talebi karşılamak için yarışan Türk çiçekçiler karayoluyla tırlar yerine uçakları kullanmaya başladı.

Reuters’e konuşan Antalya Ticaret Borsası meclis üyesi Selçuk Çelebi, kraliçenin ölümü ile çiçek talebinin yüzde 90 arttığını ve Türk çiçekçilerin talebin ancak yüzde 40’ını karşılayabildiğini belirtti.

Antalya’da mevsim sonuna yaklaşıldığını vurgulayan Çelebi, Isparta gibi iç kesimlerde de üretimin azaldığını belirtti. 

Çelebi ayrıca çiçekçilerin sevkiyat için 1 hafta süren karayolu yerine 1 gün süren havayolunu tercih etmeye başladığını belirtti.

Turkish Cargo, Kraliçe Elizabeth’in cenazesi için İngiltere’ye çiçek taşıyor

Turkish Cargo, Kraliçe Elizabeth’in cenazesi için 500 binden fazla çiçeği İngiltere’ye ulaştıracak.

​​​​​​​Türk Hava Yolları Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in vefatının ardından yas ve cenaze töreninde kullanılmak üzere çiçek taleplerinde yüzde 90 artış oldu.

Cenaze için Antalya ve Isparta’dan İngiltere’ye 500 bin daldan fazla çiçeğin sevkiyatı başladı. Bölgedeki çiçek firmaları, karayolu yerine daha hızlı olan hava kargoyu tercih ederken, İngiltere ihracatta ilk sıraya aldı.

Öncelik gerektiren bu taşımalara önem veren Turkish Cargo, hafta başından bu yana yaklaşık 4 ton çiçeği Londra’ya ulaştırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*