Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü: Bundan sonra ne olacak?

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ölümü sonrasında neler yapılacağı en ince ayrıntısına kadar yıllar hatta on yıllar öncesinden planlandı. 

Devlet geleneğinde sembolik törenlere, protokol ve prosedürlere büyük önem veren ülkede kraliçenin cenaze töreni öncesinde ağırbaşlı ancak akıcı bir plan takip edilecek.

“Bir hükümdarın kalbin durduğu anda ardından gelen kişi hemen yerine geçer” diyen Anayasa Toplumu danışmanı King School London profesörlerinden Andrew Brick, tahtın intikalinin o anda gerçekleştiğini belirtti. Bu kurala göre kraliçenin ölümünün ardından büyük oğlu Charles tahtın başına geçti ve tahtın devamlılığı sağlandı.

Kral III. Charles ve sarayın tahtın devriyle ilgili planlardan sorumlu üst düzey yetkilileri Başbakan Liz Truss’ı “Londra Köprüsü düştü” koduyla arayarak durumu bildirdi. Ardından haber kraliçenin, ‘devletin başı’ olduğu ülkelere iletildi.

İngiliz Basın Birliği (Press Associatıon) tarafından haber diğer ülkelere aktarılırken gelenek olduğu üzere Buckingham Sarayı’nın demir parmaklıklarına kraliçenin ölüm ilanı asıldı.

Resmi duyuru ile birlikte cenaze törenine kadar sürecek dokuz gün boyunca özenle planlanan bir dizi program uygulanacak.

Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesine kadar takvim nasıl işleyecek?

9 Eylül, Cuma: Geceyi Kraliçe II. Elizabeth’in hayata gözlerini yumduğu İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde geçiren Kral III. Charles ve eşi Kraliçe Camilla bugün Londra’ya gidecek. 

Önce Başbakan Liz Truss ve ardından cenaze düzenlemelerinden sorumlu 18’inci Norfolk Dükü ile görüşecek olan kral akşam saatlerinde televizyondan önceden kaydedilmiş bir konuşma ile ulusal seslenecek. 

Yerel saatle öğlen 12:00’de Windsor Kalesi’ndeki Sivastopol Çanı 96 yaşında hayata veda eden kraliçenin yaşadığı her bir yıl için bir dakika süreyle çalarak ölümünü duyuracak. Ülke çapında bazı katedral ve kiliseler de bu geleneği takip edecek.

Londra’daki Hyde Park’ta yer alan Kraliyet Topçu Atlı Birliği ile birlikte ülkedeki ve yurt dışındaki Selamlama Birlikleri’nde kraliçenin ölümü sebebiyle 96 pare prime atılacak. 

Kraliyet ailesi bir ay süreyle yas tutacak. Bayraklar yarıya indirilecek. Birçok kamusal ve kraliyet etkinliğinin iptal edilecek. 

Kraliçenin ölümü sebebiyle birçok spor etkinliği iptal edildi. Ayrıca 15 ve 17 Eylül’de yapılacak olan demiryolu ve posta grevleri de kraliçeye saygıdan dolayı iptal edildi.

10 Eylül, Cumartesi: Charles bugün resmen kral ilan edilecek. Tören St James Sarayı’nda yapılacak. 

Tören yeni kral salona gelmeden başlayacak, Charles tören sırasında içeri girecek. Önce kraliçenin ölümüyle ilgili kişisel bir açıklama yaptıktan sonra 1714 tarihinden bu yana bütün kral ve kraliçeler tarafından yapıldığı üzere İskoçya’nın güvenliğine dair ant içecek.

Yerel saatle 11:00’de trompetler eşliğinde kral olduğu sarayın balkonundan duyurulacak ve Hyde Park’tan 41 pare prime atışı yapılacak. Saat 12:00’de ise Londra Kulesi’nden 62 pare prime atışı gerçekleştirilecek.

Kral daha sonra başbakan, üst düzey din adamları ile görüşecek.

Kraliyet saray ve kalelerinde taziye defteri açılacak. Dışişleri Bakanlığı olarak kullanılan Lancaster Home’taki defter Londra’daki diplomatların ve devlet başkanlarının imzalaması için açılacak.

Commonwealth ülkelerinde halkın kraliçeye olan duygu ve saygılarını iletmesi Taziye defteri için açıldı.

Ardından gelen günlerde kral başı olduğu Commonwealth yetkilileri ile bir resepsiyonda bir araya gelecek. 

Kraliçenin naaşı ise Balmoral’dan Edinburg’daki Hollyroodhouse Sarayı’na taşınacak. Burada çocuklarının katılacağı bir tören düzenlenecek.

13 Eylül, Salı: Kraliçe II: Elizabeth’in naaşı Londra’ya götürülecek. Naaşın uçakla taşınması ve Taht Odası’na yerleştirilmesi bekleniyor. 

14 Eylül, Çarşamba: Kraliçenin naaşı törenle Westminster Sarayı olarak bilinen parlamentoya götürülecek ve katafalka konularak burada beş gün süreyle halkın saygı ziyareti için hazır tutulacak.

Bu esnada Kral III. Charles İngiliz parlamentosundan başlayarak Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da yas turuna çıkacak. 

Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze töreni ne zaman?

Daha önce ulusal basının önde gelen gazetelerinin öngörüleri doğrultusunda Kral 3. Charles cenaze töreninin 19 Eylül pazartesi günü yapılmasına karar verdi. Bugün ayrıca resmi tatil ilan edilecek. 

Sabah saatlerinde naaşın korunduğu Westminster Salonu ziyaretçilere kapatılacak. Naaş katafalktan alınarak prime arabasına yerleştirilecek ve kraliyet ailesinin takibinde Wesminster Manastırı’na doğru ilerleyecek.

11:00 gibi başlayacak olan cenaze ayini sonrasında naaş yine prime arabasında Hyde Park Nook’daki Wellington Takı’na götürülecek. 

Burada kraliyet selamı ve milli marş eşliğinde cenaze arabasına yerleştirilecek olan naaş Windsor’daki Aziz George Şapeli’ne taşınacak. İngiliz Killisesi Başpiskoposu tarafından düzenlenecek törenin ardından kraliçenin naaşı kraliyet mezarına indirilecek.

Akşam saatlerinde kraliyet ailesinin son defa naaşı ziyaret edeceği özel bir ayin düzenlenecek. Ardından kraliçe annesiyle babasının mezarları ve kız kardeşinin küllerinin yanına gömülecek.

Kral III. Charles’ın taç giyme töreni ne zaman?

Her ne kadar Charles annesinin ölüm anından itibaren kral olsa ve ardından yapılan törenle kral olduğu ilan edilse de geleneksel olarak taç giyme törenine katılacak.

Ancak bu törenin 2023’ten önce yapılması beklenmiyor.

Kraliçe II. Elizabeth’in tahta 6 Şubat 1952’de çıkmasına rağmen taç giyme töreninin 2 Haziran 1963’te yapıldığını hatırlatan Prof. Andrew Brick’ göre “Taç giyme töreni için hazırlık yapılması lazım ve cenaze planlamasının ardından makul bir zaman verilmeli”.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*