AİHM, darbe girişimi sonrası mahkum olan 2 hakimin yaptığı başvuruda Türkiye’yi haksız buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması” ile bağlantıları oldukları gerekçesiyle tutuklanıp daha sonra suçlu bulunup mahkum olan Mustafa Başer ve Metin Özçelik isimli hakimlerin yaptığı başvuruda, Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

2015 yılında yapılan başvuruyu karara bağlayan AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili (AİHS) 5. maddesinin 1. fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti.

Karar gereği Türkiye, “yasa dışı örgüte üye olmak” ve “görevlerini suistimal” suçlarından 2017 yılında suçlu bulanan başvuru sahiplerine 5’er bin euro ödeyecek.

Gerekçeli kararda, başvuranlar hakkında ceza soruşturması başlatabilmek için önceden izin alınmadığı için ilk tutukluluk hallerinin hukuka aykırı olduğu belirtildi.

AİHM ayrıca, şikayet başvurunda bulunanların bir suç işlediklerine dair ilk tutuklulukları sırasında makul bir şüphenin bulunmaması nedeniyle Türkiye’nin AİHS’nin ilgili maddesini ihlal ettiğine hükmetti.

Başvuru yapanların, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutukluluklarına karar verme yetkisinin bulunmadığına dair yaptığı şikayetle ilgili ise Türkiye’nin ihlalde bulunmadığına karar verildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*